Logo Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

Informacje o Ośrodku

Środowiskowy Dom Samopomocy

Siedziba placówki znajduje się centrum miasta przy Alejach Słowackiego 1c.

Dom funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1700

Placówka obejmuje opieką osoby od 18 oku życia zamieszkujące na terenie Powiatu Ostrowskiego. Podstawowym zadaniem Domu jest przede wszystkim utrzymanie osoby w jej naturalnym środowisku oraz podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności uczestników niezbędnych im do możliwie najbardziej samodzielnego życie.

W Domu prowadzony jest trening umiejętności samoobsługowych oraz zaradności życiowej i funkcjonowania w codziennym życiu, trening umiejętności społecznych oraz trening umiejętności spędzania czasu wolnego. Zajęcia z zakresu terapii zajęciowej odbywają się w kilku pracowniach funkcjonujących na terenie Placówki – m.in.:

- pracowni plastycznej

- pracowni czynności manualnych

- pracowni rękodzieła artystycznego

- pracowni kulinarnej

- pracowni czynności codziennych

- pracowni muzycznej

- pracowni komputerowej

- klubie środowiskowo-rekreacyjnym.

Do dyspozycji uczestników jest sprzęt i wyposażenie Domu, m.in. gabinet usprawniająco-rehabilitacyjny ze sprzętem do rehabilitacji, sala bilardowa ze stołem do gry w bilard i tenisa stołowego, książki o różnorodnej tematyce, poradniki, zestawy gier planszowych, płyty z muzyką klasyczną i rozrywkową, programy i gry komputerowe. W ramach zajęć w klubie środowiskowo-rekreacyjnym uczestnicy biorą udział w różnorodnych zajęciach, mających na celu mobilizowanie do aktywnych form wypoczynku i rekreacji oraz rozwijanie zainteresowań lekturą książek, odsłuchiwaniem książek na w systemie audio, wybranymi audycjami telewizyjnymi i filmami. W Domu odbywają się również spotkania towarzyskie z okazji świąt oraz imienin lub urodzin uczestników.

Uczestnicy biorą udział w imprezach integracyjnych, zawodach, konkursach i wystawach organizowanych na rzecz osób niepełnosprawnych. W placówce prowadzona jest rehabilitacja ruchowa z zakresu fizykoterapii oraz kinezyterapii. Uczestnicy mają zapewnioną opiekę pielęgniarską, biorą udział w treningach lekowych, korzystają z poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego oraz psychiatrycznego.

Na terenie ŚDS funkcjonuje Klub Wsparcia „BĄDŹMY RAZEM”

Zajęcia Klubu odbywają się w każdy piątek w godzinach od 15 do 17

W skład pracowników Klubu wchodzą:

- rehabilitant

- terapeuci

- pracownik socjalny

- pielęgniarka

Klub przeznaczony jest głównie dla rodzin i opiekunów osób z zaburzeniami psychicznymi mających problemy w życiu codziennym, wymagających wsparcia w systemie zarówno profesjonalnej, jak i wzajemnej pomocy. Do Klubu zapraszamy również osoby dorosłe, które wymagają specjalistycznego poradnictwa oraz wsparcia w zakresie radzenia sobie w trudnościach dnia codziennego, nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń z osobami borykającymi się z podobnymi problemami.

W ramach Klubu istnieje możliwość skorzystania z konsultacji i wsparcia terapeutycznego oraz socjalnego. Uczestnicy mogą również korzystać z różnorodnych zajęć terapeutycznych, brać udział w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, a także rehabilitacji ruchowej.

Do udziału w zajęciach Klubu nie jest wymagane żadne skierowanie, a porady udzielane są bezpłatnie.

 

Osoby zainteresowane uczestnictwem w zajęciach Środowiskowego Domu Samopomocy lub Klubu Wsparcia proszone są o kontakt z ŚDS od poniedziałku do piątku w godzinach od
7 do 17 osobiście lub pod numerem telefonu 62 737 98 45 lub 62 738 45 63

 

Czas udostępnienia: 2015-10-07
Pokaż metadane